Дон Менза и Зиги Фајгл во Скопје за Меѓународниот ден на џезот

И оваа година Здружението на џез музичари и слободни уметници – ЗЏМ Скопје е домаќин на манифестацијата со која и во нашата земја се одбележува 30 април, Меѓународниот ден на џезот. Ексклузивно за таа прилика, во Скопје, на покана на ЗЏМ, на манифестацијата Today it’s all about jazz (Денес сѐ е џез) доаѓаат севременскиот Дон Менза и исклучителниот австрискиот диригент и саксофонист Зиги Фајгл.

Саксофонистот Дон Менза е име кое спојува многу генерации на џез музичари. Роден во далечната 1936 година, американскиот џез саксофонист, аранжер и композитор работел со пијанистот Стен Кентон, бил член на бендот на Бади Рич, свирел со Елвин Џонс и Луи Белсон. Неговите композиции, меѓу кои Groovin Hard и Time Check, се стандарден репертоар во програмите за џез студии на колеџите и универзитетите ширум светот.

Дон Менза ќе го предводи и семинарот под наслов “Местото на саксофонот во џезот – како се свири саксофон во џезот и џез импровизации на саксофон” на кој ќе се осврне на историската улога на овој инструмент во џез музиката и неговото место во еден џез биг бенд. Менза ќе го сподели практично своето долгогодишно искуство и знаење, подготвувајќи ги саксофонистите за џез изведба и импровизација.

Зиги Фајгл е второто значајно име кое ќе го одбележи Меѓународниот ден на џезот кај нас. Македонската публика го памети харизматичниот австриец и по неговиот настап со ЗЏМ Биг Бенд Оркестарот како дириент на концертот ZJM Jazz Orchestra plays the Beatles (ЗЏМ Џез Оркестарот свири музика на Битлси) кој се одржа на 26 ноември, 2016 година, во преполната сала на Македонската опера и балет – МОБ Скопје. Специјално за оваа прилика беше повикан светски реномираниот диригент и професор на Џез Универзитетот во Грац, кој претставува едно од најистакнатите имиња кога станува збор за диригирање со биг бенд состави кој оствари одлична соработка со македонските музичари, па самиот концерт беше пречекан со овации.

Семинарот под наслов “Како до добар Биг Бенд? – фактори потребни да се добие добар џез ансамбл,” ќе биде предводен од Фаигл и истиот е замислен како работилница во времетраење од 3 дена која ќе заврши со финалниот концерт на кој учесниците практично ќе ги презентираат стекнатите знаења.
Дон Менза и Зиги Фајгл ќе настапат со ЗЏМ Биг Бенд Оркестарот, а покрај Биг Бендот на официјалната манифестација која ќе се одржи во Скопје ќе настапат и два други музички состави кои негуваат различен тип на џез музика – Гоце Стевковски Секстет и Михаил Иосифов – Квинтет.

 Гоце Стевковски Секстет – 7те приказни на Гоце Стевкоски се првиот негов авторски албум преку кој Стевковски се потврди пред македонската и пошироката публика како исклучително иновативен композитор, покрај тоа што публиката го познаваше како тапанар со кој имаат соработувано сите најреномирани музичари од земјава и регионот меѓу кои Архангел, Леб и сол, Бодан Арсовски Езгија Бенд, Проект Жлуст, ДНО, Кирил Џајковски… На 23 април Стевковски ќе се претстави пред публиката со неговиот последен албум под наслов Кожув кој покрај звучите на класичниот современ џез внесува и македонски фолклорни мотиви.

 Михаил Иосифов е истакнат трубач од Бугарија, аранжер и композитор кој во својата кариера има соработувано со многу истакнати имиња од светската џез сцена меѓу кои Мајк Стерн, Дејв Векл, Mezzoforte, Dephazz, Пинк Мартини, Питер Херболцхајмер, Карен Бернод, Пуги Бел, Ренди Брекер, Мајкл Закрпи Стјуарт, Макс Moya, Жерар Пренсер, Милчо Левиев, Теодосиј Спасов, Ангел Заберски, Антони Дончев, Христо Јоцов. На манифестацијата Михаил ќе настапи со својот квинтет.

Манифестацијата повторно ќе биде надополнета со настап на студентите од џез катедрата при Факултетот за музичка уметност во Штип, и настап на џез ансамблите кои функционираат во рамки на катедрата за популарни жанрови при Факултетот за музичка уметност – ФМУ Скопје, како и џез хорот Артизан.
ЗЏМ Скопје, за овој Меѓународен ден на џезот внесува уште една новина, а тоа е мини патувачкиот џез караван кој ќе се одржи на 26, 27 и 28 април при што 6 македонски џез состави ќе настапат во 6 македонски града и тоа Охрид, Велес, Битола, Кавадарци, Штип и Прилеп.

 Kabarayas – Kabadayas е состав формиран од четворица сестрани македонски музичари. Музичкиот жанр кој тие го создаваат и исполнуваат е мешавина на традиционалната мелодични ритмички изрази карактеристични за Македонија, при што се рушат тие раници посегнувајќи длабоко во областа на џез / фанк / дарм ен бејс и даб музиката. Шлаг на “тортата” е звукот на водечкиот кларинет кој може лесно да се опише како “Гаспаријан од 21-от век кој настапува на Jazzy клубската сцена”. Во бендот членуваат Горан Бојчевски – кларинет, Зоран Костадиновски – гитара, Џоле Максимовски – бас гитара и Дино Милосављевиќ – тапани и перкусии.

 На 27ми април, ќе имате можност да го проследите настапот на Jazzna (Џезна) со што воедно ќе се најави престојниот Интернационален Ден на Џезот кој се одбележува на 30ти април во многу метрополи ширум светот. Jazzna е формација чија цел е да бидат дел од ретките, но толку потребни џез џедаи кои преку мелодии како лајтсејбери и’ пркосат на империјата на едноличниот меинстрим. Jazzna го сочинуваат: вокал – Јасна Трпкова, гитара – Александар Таушанов и бас – Пере Ангелов.

 “3јеct е најновото возило за сонично истражување на тројца музичари со разгорени умови и нескротлива побуда за трасирање на музички автопати со нагласен дефицит на знаци и ленти. Поробени од најголемата слобода на “свирење од нула”, потпкрепени од вградени параметри, ствараат ненадејна музичка емпатија која потекнува од незабиколниот индивидуализам на тројцата музичари. HOMEVERSE го документира нивниот иницијален поход кон непознатото и е своевидна ода на Мајката Вселена и нејзиниот modus operandi.

 Тони Китановски е етаблиран македонски џез музичар , композитор и гитарист. Од крајот на 70-тите години и во дел од 80-тите, негов музички ментор бил Драган Ѓаконовски – Шпато. Од 1986 до 1990 година го водел триото „Шпато“ со кое одржал бројни концерти додека од 1990 до 1997 година престојува во САД, каде што дипломира композиција на музичкиот колеџ „Беркли“ во Бостон, а паралелно компонира за оркестарот на Херб Помероу и за биг-бендот на Грег Хопкинс. Китановски во 1997 година се враќа во Македонија и во Скопје каде го формира составот „Луна“, а подоцна и своето трио. Повторно соработува со голем број реномирани светски музичари, меѓу кои се и Грег Хопкинс, Чарли Мариано и Мет Дариау. Во 1998 година, за продукцијата на „Скопскиот џез фестивал“ го објавува својот прв албум „One For Charlie,“ по што следат албумот на Тони Китановски и Черкези оркестра, „Шукар;“ албумот под наслов “Бостон” на кој гостува Грег Хопкинс; “3X3”, кој е во соработка со повеќе негови колеги. Kако продуцент композитор и изведувач се јавува на уште три ЦД изданија („Ел Равал“ – Васил Хаџиманов трио, „Кубалкан“ – Оскар Салас со македонски музичари и „Три Света“ на Амалиа Бараона. Автор е на музиката на играните филмови „Movie“, „Медена ноќи „Само за губитници“ на режисерот Иво Трајков. Покрај изведувачката кариера, Тони е и декан на Џез академијата во Штип. Тони ќе настапи во Штип со своето Трио.

 Летечки пекинезери повеќе од 10 години успешно ја доближуваат џез музиката до младата популација. Добро е препознатлив нивниот звук кој се движи во границите на свингот, звуците од 30-тите и 40-тите години на минатиот век, вметнувајќи и фрази слични на оние на Кочо Петровски, Тале Огненовски или некои други почитувани мајстори во македонската народна музика, но од друга страна збогатувајќи го својот звук со еден рокабили шмек. Пекинезери досега имаат издадено два музички албуми: „Летечки пекинезери“ (2011) и „Dog Show/ Изложба на кучиња“ (2014) и двата се издадени за SJF Records (Skopje Jazz Festival Records). Во бендот членуваат Иво Солдатовиќ – кларинет, Петар Христов – тенор саксофон, Бојан Петков – гитара, Кирил Туфекчиевски – бас и Славчо Коцев – тапани.

 Оливер Јосифовски Трио – Музичарот Оливер Јосфиовски е познат како основач на групата Љубојна, која ја предводи заедно со својата сопруга Вера Милошеска Јосифовска, но неговите музички интереси и активности не почнуваат, ниту завршуваат тука. Тој е еден од основачите на култниот бенд Фолтин, член е на неколку реномирани македонски џез состави, а воедно е и еден од најбараните композитори за театарска музика. По завршувањето џез академија во Софија, неговите активности на музички план се врзани со компонирање музика за театар и зад себе има 60тина претстави за кои работел музика. Јосифовски соработува со повеќе театарски режисери од регионот и тоа Нурула Тунџер од Турција, реномираниот српски драмски писател и режисер Душан Ковачевиќ, режисерот Павлос Данелатос и театарот Андреас Воутсинас од Солун,Грција…

Today it’s all about jazz… или Денес сѐ е џез е манифестација која минатата година беше организирана за прв пат од страна на Здружението на џез музичари и слободни уметници со цел да се одбележи Меѓународниот ден на џезот. Со оваа манифестација која се случуваше пред платото на МКЦ Скопје и траеше цели 12 часа, ЗЏМ Скопје, се вклучи во мрежата на светски организации кои го одбележуваат овој ден за што има и официјална потврда од страна на Телониус Монк Институтот за Џез кој е глобален организатор на овој настан ширум светот. Овој ден кој јубилејно се одбележува од 2011 година па навака, е под покровителство на УНЕСКО, и сиве овие години и Македонија го одбележува на соодветен начин.

Меѓународниот ден на џезот ги слави “придобивките на џез музиката како образовна алатка и сила која води кон мир, единство, дијалог и непречена соработка меѓу луѓето.” Под ова мото ќе биде одржана и годинешната манифестацијата која ќе се одржи на 30 април во Македонската Филхармонија.